Doniczki w domu
Ziemia do kwiatów doniczkowych Ziemia do kwiatów doniczkowych
Jeśli kupujesz gotową ziemię pod rośliny, ważne jest, aby wiedzieć, z czego się składa! Ten artykuł pomoże ci zrozumieć cechy mieszanek ziemi. Ziemia do kwiatów doniczkowych

Ziemia do kwiatów

Różnorodność gotowej ziemi do kwiatów pozwala na uprawę każdego rodzaju roślin domowych. Najczęściej jednak kupujemy podłoże w sklepie, zwłaszcza nie zastanawiając się nad jego składem i przeznaczeniem. Jeśli kupujesz gotową ziemię pod rośliny, ważne jest, aby wiedzieć, z czego się składa! Ten artykuł pomoże ci zrozumieć cechy mieszanek ziemi.


Ważne zasady

Podłoże – (“podłoże” z łac. – “pożywka”) to mieszanka pierwiastków w określonej proporcji, przeznaczona do zastąpienia naturalnej gleby rośliny. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest nasycona substancjami odżywczymi i jest zdolna do odnowy, to gleba dla roślin w doniczce jest jedynie przewodnikiem wody, tlenu i pierwiastków śladowych do systemu korzeniowego. Należy go monitorować, nasycać i utrzymywać określoną wilgotność. Dlatego oryginalny substrat odżywczy — to już połowa sukcesu! Ważne zasady: przesadzanie i przycinanie kwiatów w pomieszczeniach.

  • Przed zasadzeniem kwiatu można przeprowadzić próbę. Mieszankę glinianą wsypujemy do doniczki i obficie podlewamy, następnie oceniamy stopień nasiąknięcia wilgocią, czas do całkowitego wyschnięcia oraz luz po podlaniu. Jeśli roślina kocha wilgoć, konieczne jest, aby gleba zatrzymywała wodę, a jeśli kwiat kocha suche gleby, pożądane jest, aby nie gromadził nadmiaru wilgoci i szybko wysychał.
  • Przed użyciem zakupionej ziemi należy ją wyczuć: zbyt suche lub mokre podłoże – efekt niewłaściwego przechowywania. Możesz dostosować jego wilgotność, spryskując go z pistoletu natryskowego lub odwrotnie, susząc go na powietrzu. Jak wybrać doniczkę.
  • Przed użyciem przygotowanego podłoża należy otworzyć opakowanie i dokładnie wymieszać. Pozostaw glebę otwartą na kilka godzin, aby była nasycona tlenem.

Rodzaje podłoży

Według składu podanego na opakowaniu wszystkie podłoża pod rośliny wydają się być takie same: torf, piasek, mączka dolomitowa… Jednak konsystencją, strukturą, a nawet kolorem okazują się różne! Zależy to od przewagi niektórych składników. Jak zrobić glebę w domu.

W ten sposób nawet gotowe podłoże można dopasować, dopasowując poszczególne elementy do pożądanego kształtu. Na przykład gleba darniowa doda glebie składników odżywczych, kompost nasyci ją organicznymi mikroelementami, torfowiec i torf nizinny doda wilgoci, piasek rozjaśni ciężką glebę, wermikulit i perlit dodadzą „powietrza”, a kora i węgiel drzewny sprawią, że to luźniejsze. Eksperymentuj z potrzebami swoich kwiatw!

Ziemia do kaktusów i sukulentów

Zwykle bazuje na mieszance torfu wysokiego i średniego, dzięki czemu ma brązową barwę i luźną strukturę. Obowiązkowym składnikiem jest piasek. Chociaż sukulenty preferują słabe gleby, w kompozycji może znajdować się sapropel, który dodaje higroskopijności.

Wskazówka: czasami komercyjna gleba dla sukulentów jest zbyt włóknista i woda po prostu przepływa bez zatrzymywania się. W takim przypadku wskazane jest dodanie jednej części odżywczego torfu, ziemi ogrodowej lub kompostu z liści pochodzących z recyklingu.

Ziemia do Palm

Palmy są nieco bardziej wilgociolubne niż sukulenty, gleba dla nich produkowana jest na bazie torfu średniego, biohumusu, z dodatkiem sapropelu, piasku i wermikulitu.

Porada: palmy nadal nie lubią stojącej wilgoci, więc podłoże nie powinno być ciężkie i zapychane. Gruboziarnisty piasek rzeczny pomoże rozjaśnić jego strukturę (idealny jest piasek, który jest sprzedawany w sklepach akwarystycznych).

Dla tych wilgociolubnych roślin sporządza się bogate i odżywcze podłoże na bazie torfu nizinnego i biohumusu z dodatkiem materii organicznej i nawozów mineralnych.

Wskazówka: Ta ziemista mieszanka ma ciemny kolor i może zawierać grudki. Należy go wymieszać i pozostawić na powietrzu na kilka godzin.

Podłoże uniwersalne

Nadaje się do większości liści ozdobnych, dobrze wchłania wodę, ale jednocześnie szybko wysycha. Zwykle podstawą uniwersalnych podłoży jest mieszanka torfu o różnym stopniu rozkładu, mączki dolomitowej i piasku.

Porada: Każdą uniwersalną mieszankę można skorygować rozcieńczając ją piaskiem lub “doprawiając” ziemią ogrodową. Jednak przed posadzeniem rośliny sprawdź kwasowość gleby.

Jaka ziemia do fiołków?

Odpowiednie jest dla nich podłoże pochłaniające wilgoć na bazie biohumusu, często w składzie można znaleźć korę drzewa i torfowca.

Porada: fiołki nie lubią gleb ciężkich, które nie przepuszczają powietrza, dlatego gleba dla tych roślin powinna być pożywna, ale krucha.

Jaka ziemia jest potrzebna do storczyków?

Nie ma uniwersalnej mieszanki gleby do storczyków! Niektóre z nich lubią podłoże torfowe z dodatkiem kory i torfowca, inne kategorycznie nie tolerują torfu, ale preferują wyłącznie korę i węgiel drzewny. Dlatego musisz wiedzieć, jakie jest naturalne środowisko orchidei i najlepiej, aby ci wybredni ludzie zrobili mieszankę gleby w domu.

Wskazówka: Gotowe podłoża do storczyków są bardzo odpowiednie dla większości bromelii tropikalnych, a także monstera, stramanthus, filodendronów.