Doniczki w domu
Najpopularniejsze rośliny i kwiaty doniczkowe Top 20 Najpopularniejsze rośliny i kwiaty doniczkowe Top 20
Poniżej wymieniam najpopularniejsze rośliny doniczkowe Oczywiście jest to skromna lista możliwych wariantów. Przede wszystkim wymieniam rośliny łatwo dostępne oraz te mające piękny, dekoracyjny... Najpopularniejsze rośliny i kwiaty doniczkowe Top 20

Uprawiając kwiaty w pomieszczeniach, zdałem sobie sprawę, że na nie też jest moda. Teraz modne jest posiadanie wielu kwiatów w domu, aby było poczucie, że jesteś w dżungli lub na safari. Hodowcy kwiatów przeznaczają osobne pomieszczenia na kwiaty lub całą ścianę w jednym z pomieszczeń, jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca. “Zarośnięte” parapety chyba już wszyscy widzieli.

By być na bieżąco, poszerzam swoje horyzonty zapisując się do różnych grup w mediach społecznościowych, które obejmują tematy związane z projektowaniem wnętrz, kwiatami, modą i nie tylko. Każdego dnia przed moimi oczami miga wiele różnych pięknych i użytecznych zdjęć. Niektóre z nich zachowuję i umieszczam w specjalnym folderze. Te zdjęcia są moją inspiracją. Patrząc na nie mam nowe pomysły i marzenia. Takie podejście pomaga mi trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, co jest teraz modne. Nawiasem mówiąc, filmy pokazują również wiele nowości i ciekawych pomysłów.

Hodowcy kwiatów nie stoją w miejscu i co roku zachwycają nowościami. Pojawiają się nowe hybrydy i odmiany, które zapierają dech w piersiach. Ale są też rośliny, które są uprawiane w domu od wielu lat i nie przestają być aktualne i kochane. Poniżej wymienię kwiaty do wnętrz dla różnych obszarów w domu. Oczywiście jest to skromna lista możliwych wariantów. Ale przede wszystkim wymieniam te łatwo dostępne, które mają właściwości użytkowe i mają piękny dekoracyjny wygląd, które nie są trudne w uprawie.


Figowiec benjamina / Fikus benjamina

Wysokość waha się od 0,5 do 3 m, tempo wzrostu jest niewielkie (do 25 cm na sezon), więc nie należy się obawiać, że figowiec Benjamina „przeżyje” właściciela z mieszkania. Pełen wdzięku „drzewo” usiane jest jasnozielonymi, błyszczącymi, skórzastymi w dotyku liśćmi.

W „niewoli” figowiec Beniamina jest ozdobną rośliną liściastą. Rzadko kwitnie nawet w szklarniach, ponieważ trudno jest odtworzyć środowisko do zapylania. Ale nie powinieneś się denerwować – jego kwiaty są małe, kuliste, bardziej jak jagody.

Figowiec Benjamina:

  • posiada naukowo udowodnioną zdolność oczyszczania i jonizacji powietrza w pomieszczeniu
  • przez długi czas (2-3 miesiące) przystosowuje się do nowego siedliska.

Dracena

„Tropikalna palma” na parapecie. Nad nagim pniem, pokrytym elastyczną korą, „unosi się” kapelusz pięknie opadających liści, jasnozielonych lub pstrokatych. Wysokość dorosłej draceny wynosi 30-90 cm (w zależności od odmiany), rośnie wolno (10-15 cm rocznie).

Dracaena kwitnie co 3-4 sezony. Wpływa na to nie tylko jakość opieki, ale także inne czynniki. Kwiatostany są kuliste, śnieżnobiałe, jakby „puszyste”, do 5 cm średnicy. Szypułka tworzy się pod koniec lata, pąki otwierają się w środku jesieni.

Dracena:

  • ma zdolność dezynfekowania powietrza poprzez pochłanianie dwutlenku węgla i uwalnianie substancji bakteriobójczych;
  • w domu rozmnaża się tylko wegetatywnie;
  • zajmuje dość dużo miejsca.

Sansewieria

Wiecznie zielony, bardzo bezpretensjonalny kwiat, pozbawiony łodygi. Liście są mięsiste, skórzaste, z zaostrzonym końcem, zebrane w rozetę w spiralę. Stopień ostrości i wyrazistości wzoru na nich zależy od jakości oświetlenia.

Przy odpowiedniej pielęgnacji sansevieria kwitnie co roku. Wiosną na środku rozety tworzy się szypułka. Pąki są zbierane w pędzlach kwiatostanów, otwartych przez 12-15 dni. Kwiaty są drobne, białe, kremowe lub różowawe, roztaczając przyjemny waniliowy aromat.

Sansewieria:

  • znacznie lepiej znosi suszę niż gleba podmokła;
  • na brak światła reaguje przekształceniem wzoru na liściach w nierozróżnialne plamki, na jego nadmiar – żółknięciem blaszek liściowych;
  • bez opieki jest podatna na choroby.

Aloes

Sukulent, który warto mieć choćby ze względu na swoją „uniwersalność”. Łodyga jest nieobecna lub prawie nieobecna, Mięsiste liście lancetowate (zielone lub szarozielone, gładkie lub cętkowane) z „zębami” na krawędziach są zebrane w rozetę.


Kwitnie niezwykle rzadko, zwłaszcza w warunkach domowych. W naturze kwitnienie rozpoczyna się w lutym, trwa 5-6 miesięcy, w „niewoli” – tylko dwa. Pąki na szypułce otwierają się stopniowo, od dołu do góry. Kwiaty są białe, żółte lub czerwono-pomarańczowe.


Monstera

Zamienia przestronny pokój w „dżunglę”. Pędy Monstery to pnącza „pełzające” z korzeniami powietrznymi, rozciągające się na 3-5 m. Liście są duże, skórzaste, błyszczące, głęboko „pocięte”.

Monstera kwitnie wyłącznie w naturze. Kwiaty są pojedyncze, przypominające „kolby” kukurydzy o wysokości około 30 cm, „owinięte” na wierzchu welonem płatkowym – kremowym, żółtawym lub różowawo-beżowym.

Monstera:

  • bezpretensjonalny w stosunku do warunków uprawy;
  • nie lubi podlewania i stagnacji wilgoci u korzeni;
  • zawiera trujący sok (powoduje alergie w kontakcie ze skórą).

Fiołek afrykański

Fiołki to niemal nieskończona różnorodność odmian i gatunków. Zwarte rozety o zaokrąglonych „owłosionych” liściach „nie zajmują dużo miejsca na parapecie. Płyty liściowe mogą być zarówno monofoniczne, jak i różnorodne.
Fiołki kwitną prawie przez cały rok. Kwiaty wyglądają bardzo różnorodnie – są proste i podwójne, o gładkich lub „pofałdowanych” brzegach. Kolor płatków jest zdominowany przez różne odcienie fioletu i różu, ale zakres ten nie jest ograniczony.

fiołek afrykański:

  • rzadko powodują alergie;
  • wymagają specjalnego podlewania;

Azalia

Zwarta, gęsto ulistniona roślina o intensywnie rozgałęzionych pędach. Liście są łzawiące, błyszczące powyżej, gęsto owłosione poniżej. Maksymalna wysokość to 70 cm, zaczyna kwitnąć w wieku 3-4 lat, zawsze bardzo obficie.


Kwitnienie trwa 2-3 miesiące, czas jego wystąpienia zależy od odmiany i warunków przetrzymywania. Kształt i rozmiar kwiatostanów jest bardzo zróżnicowany, a płatki są przeważnie zabarwione na różne odcienie różu, czerwieni i fioletu.

Azalia:

  • często stosowany w aromaterapii;
  • w okresie kwitnienia wymaga obfitego podlewania;
  • rozwija się normalnie tylko w kwaśnej glebie.

Skrzydłokwiat

Niezwykle wytrzymała roślina doniczkowa. Jest to rozeta owalnych liści na długich ogonkach z zaostrzonymi końcami. Są zarówno kolorowe, jak i monochromatyczne. Jego odpowiednikiem z czerwonymi kwiatami jest anturium.

Skrzydłokwiat kwitnie chętnie, łodygi kwiatowe tworzą się o każdej porze roku. Kwiatostan to bladozielone lub żółtawe „ucho”, pokryte białym płatkiem przypominającym żagiel. Dorosłe rośliny tworzą jednocześnie do 5-6 szypułek.

Skrzydłokwiat:

  • odmawia kwitnienia w niskiej temperaturze i wilgotności;
  • nie lubi przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego;
  • podczas kwitnienia może powodować alergie, jego sok jest trujący.

Begonia

Zwarty krzew o mięsistych łodygach i liściach o oryginalnym asymetrycznym kształcie. W ich kolorze, w zależności od odmiany, występuje brązowy, różowawy, czerwony, bordowy odcień.

Begonia kwitnie bardzo obficie, prawie przez cały rok. Pąki zebrane są w luźne „wiechy”, kolor płatków to połączenie różnych odcieni żółci, pomarańczy, czerwieni, różu, często w połączeniu z bielą.

Begonia:

  • charakteryzuje się szybkim wzrostem
  • nie lubi stojącej wilgoci
  • pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego nie kwitnie

Szczawik

Roślina odpowiednia zarówno do mieszkania, jak i na otwarty teren. Liście „składane” na długich, cienkich ogonkach, oryginalny „trójkątny” kształt. W zależności od odmiany odcień waha się od jasnozielonego do atramentowego fioletu.

Szczawik kwitnie o każdej porze roku (w dobrym świetle), pąki otwierają się przez 10-12 dni. Kwiaty to małe „gwiazdki” z białymi (rzadko jasnoróżowymi lub lawendowymi) płatkami. „Wznoszą się” ponad liście na długich szypułkach.

Szczawik:

  • bardzo bezpretensjonalny w opiece;
  • aktywnie zwiększa zieloną masę;
  • „Składa” liście jak parasole, z nadejściem nocy, w zimnym przeciągu, ze znacznymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Kamelia


Dość trudna w pielęgnacji roślina, bardzo ceniona za piękno kwitnienia. Jest to eleganckie drzewo o wysokości nie większej niż metr. Liście są ciemnozielone, błyszczące, jakby „woskowate”. Rosną jeden po drugim lub 2-3 naraz.

Kwitnienie kamelii rozpoczyna się w listopadzie, trwa do kwietnia-maja. Kwiaty są duże, pojedyncze, pachnące, podobne do róż. Płatki są pomalowane na czerwono, różowo, biało. W zależności od odmiany mogą być również różnorodne.

Kamelia:

  • aktywnie stosowany w medycynie ludowej i kosmetologii
  • stale potrzebuje wysokiej wilgotności
  • przed kwitnieniem potrzebuje „zimnego” okresu spoczynku (10-15ºС)


Storczyk Falenopsis

Najmniej kapryśna w opiece, a zatem najczęstsza z „domowych” storczyków. Różni się specyficzną strukturą systemu korzeniowego. Liście są liniowe, ciemnozielone.

Kwiatostan w kształcie kolca lub racemozy tworzy się na długiej szypułce. Kwiaty wyglądają jak motyle lub egzotyczne ptaki, kolor płatków jest bardzo różnorodny, zdjęcia nie oddają wszystkich niuansów odcieni. Pąki otwierają się w maju-czerwcu przez 2-3 miesiące.

falenopsis:

  • potrzebuje specjalnej gleby i regularnego górnego opatrunku
  • nie wymaga częstego podlewania
  • bardzo negatywnie na temat przeniesienia puli w inne miejsce

Pelargonia

Pelargonia pokojowa już dawno przestała być uważana za kwiat „babci”. Nie zajmuje dużo miejsca, liście w oryginalnej formie (i często kolory) prezentują się bardzo ciekawie.

Przy minimalnej pielęgnacji pelargonie mogą kwitnąć nawet sześć razy w roku. Kwiatostany są baldaszkowate, „wzniesione” ponad roślinę na długich szypułkach. Płatki są pomalowane na różne odcienie czerwieni lub różu, są też białe, żółte, pomarańczowe, liliowe.

Pelargonia:

  • uwalnia do powietrza substancje pomagające pozbyć się przewlekłej bezsenności i migren
  • ma zdolność zwiększania wilgotności powietrza
  • wymaga odpowiedniego przycinania i regularnego „odświeżenia”, inaczej „łysieje”

Kalanchoe


Kolejny „domowy uzdrowiciel”, ale w przeciwieństwie do aloesu, bardziej dekoracyjny. Łodygi są bardzo krótkie, liście są okrągłe, mięsiste, z prawie gładką lub falistą krawędzią. Roślina jest karłowata, maksymalna wysokość to 20 cm.

Kwitnienie Kalanchoe rozpoczyna się zimą (styczeń-luty), często trwa do końca wiosny. Jeśli jest zadowolony z warunków przetrzymywania i opieki, powtarza się to latem. Kwiaty są zebrane w baldaszkowate kwiatostany, płatki są często jasne (czerwone, różowe, żółte).

Kalanchoe:

  • wymaga oprysków i długiego dnia (10-12 godzin)
  • preferuje nawóz dla kaktusów
  • nie lubi częstego podlewania

Cyklamen

Kompaktowa roślina doniczkowa, która wyróżnia się „pogniecionymi” liśćmi. W zależności od odmiany mogą być po prostu ciemnozielone lub różnorodne. Długie ogonki pod masą liści są prawie niewidoczne.

W domu kwitnienie cyklamenu rozpoczyna się w połowie jesieni i często trwa do końca marca. Kwiaty są jasne, różne odcienie czerwieni i różu, lekko „rozczochrane”, przypominające stado tropikalnych motyli.

Cyklamen:

  • podczas kwitnienia potrzebuje chłodu i dobrego oświetlenia
  • bardzo negatywnie odnosi się do wnikania wody na wystającą część bulw ponad glebę
  • często atakowane przez szkodniki

Zielistka

„Kędzierzawa” rozeta liści wygląda bardzo zabawnie. Płytki liściowe są podobne do pasów, opadające, z jaśniejszym podłużnym paskiem pośrodku. Roślina chętnie tworzy „córkowe” rozety – podobnie jak truskawki – „wąsy”.

Kwitnienie Zielistka to nieokreślony widok. Kwiaty drobne, białe. Im gęstsze są na szypułce, tym dłużej trwa kwitnienie (maksymalnie miesiąc). Czas kwitnienia zależy w dużej mierze od czasu przeszczepu.

Zielistka:

  • jeden z najskuteczniejszych „sanitariuszy” oczyszczających powietrze w pomieszczeniu
  • lubi obfite i częste podlewanie
  • poprawia zdolność „filtra” po dodaniu do gleby węgla aktywnego

Drzewko cytrusowe

Obecność cytryny owocowej w domu jest swego rodzaju potwierdzeniem talentów i umiejętności hodowcy. To pełnoprawne drzewo o błyszczących ciemnozielonych liściach. Jego wysokość i konfigurację korony można regulować poprzez przycinanie.

Kwitnąca cytryna domowej roboty spada w kwietniu-maju. Uformowane pąki otwierają się po około 1,5 miesiąca, kwiaty opadają bardzo szybko – w ciągu tygodnia. W kwiatostanie jest tylko jeden „żeński” kwiat, reszta to „męski”.

domowa cytryna:

  • potrzebuje bardzo pożywnej gleby
  • wymagające oświetlenie
  • bardzo nie lubi przeciągów

Grubosz


Jest także „grubą kobietą” lub „drzewem pieniędzy”. Przydomek zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi liści, przypominającym monety. Są okrągłe, mięsiste, umieszczone parami na tych samych mięsistych łodygach.

Początek kwitnienia grubej kobiety przypada na kwiecień-maj. Im starsza roślina, tym bardziej obficie kwitnie (z odpowiednią pielęgnacją). Kwiatostany są „luźne”, kwiaty wyglądają jak małe śnieżnobiałe gwiazdki.

Grubosz:

  • dobrze znosi suszę
  • preferuje lekko kwaśne podłoże
  • wymaga nawożenia nawozami dla sukulentów i kaktusów


Zamiokulkas zamiolistny

Kolejne „pieniądze”, a konkretnie – drzewo „dolarowe”. Swoją popularność zawdzięcza głównie rosnącej popularności filozofii Feng Shui. Liście o prawie tej samej wielkości i kształcie są ułożone naprzeciwlegle na łodygach.

W domu kwitnie niechętnie. Szypułka jest krótka, uformowana bezpośrednio z kłącza. Kwiatostan to ucho, szczelnie owinięte płatkiem „zasłony”, który rozwija się przez około jeden dzień.

zamiokulki:

  • nie lubi wysokiej wilgotności
  • preferuje rozproszone światło
  • najlepiej rośnie na sukulentach z dodatkiem wermikulitu (4:1)

Aglaonema

Ceniony za zwartość i „elegancki” wygląd. Łodyga jest praktycznie nieobecna, owalne liście ze spiczastymi końcami są zebrane w „luźną” rozetę. Talerze liściowe ozdobione są jasnozielonymi i różowymi wzorami na podstawowym ciemnym tle.

Aglaonema chętnie kwitnie w domu. Pąki otwierają się w czerwcu-sierpniu. Kwiaty nie są uważane za szczególnie dekoracyjne – są bardzo podobne do spathiphyllum, ale trochę mniejsze i całkowicie białe.

Aglaonema:

  • nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, powoduje oparzenia liści
  • bardzo kochający wilgoć
  • powoli rośnie

Ołustek (Scindapsus)
Ciekawe pnącze o kędzierzawych łodygach długości do 2 m. Liście sercowate, gładkie lub pstrokate, dość gęste w dotyku, z błyszczącym połyskiem. Ołustek uprawia się głównie w wiszących doniczkach.

Kwitnienie scindapsus w domu jest zjawiskiem prawie niemożliwym. Uprawiana jest jako roślina ozdobna.

Ołustek:

  • rośnie bardzo szybko
  • potrzebuje częstego karmienia
  • „Traci” różnorodność przy braku światła

Wilczomlecz nadobny
Bardzo popularny prezent świąteczny w Europie i USA, rodzaj alternatywy dla bukietu. Jest to gęsta rozeta o aksamitnych, ciemnozielonych, dość dużych liściach z wyraźnie zaznaczonymi żyłkami.

To, co uważane jest za kwiaty poinsecji, to tak naprawdę jej przylistki. Kształtem i rozmiarem nie różnią się od liści, ale są znacznie jaśniejsze. Najczęściej przylistki są szkarłatne, ale mogą być również bordowe, karmazynowe, śnieżnobiałe. Tworzą się w listopadzie-grudniu.

Wilczomlecz nadobny:

  • nie lubi zmian temperatury i przeciągów
  • preferuje długie godziny dzienne
  • często uważana za roślinę „jednorazowego użytku”, odrzucaną po kwitnieniu

Litops
Soczysta roślina, którą łatwo pomylić z kamieniem leżącym w doniczce. Jego wysokość wynosi 2-4 cm, średnica 3-5 cm, ubarwienie to różne odcienie zielono-szaro-brązowego, rzadziej niebiesko-fioletowego. Często na powierzchni „liści” występuje kontrastowy wzór.

W zależności od gatunku litopsy kwitną od sierpnia do października. Kwiaty szybko więdną, w ciągu 7-12 dni. W kształcie przypominają stokrotki, płatki są najczęściej żółto-pomarańczowe, ale mogą być również śnieżnobiałe, różowawe.

Litops:

  • kochaj ciepło i bezpośrednie światło słoneczne
  • potrzebują bardzo rzadkiego i umiarkowanego podlewania
  • czują się znacznie lepiej w towarzystwie „krewnych” lub innych sukulentów

Hiacynt
Roślina cebulowa, którą można uprawiać zarówno w otwartym terenie, jak iw domu. Liście są nieliczne, jasnozielone, wydłużone, gęste i mięsiste w dotyku.

W naturze hiacynt kwitnie późną wiosną. Ale w domu możesz „wypędzić” szypułkę wcześniej – od Nowego Roku do początku marca. Kwiatostan jest gęsto usiany drobnymi kwiatami z płatkami o różnych odcieniach fioletu, czerwieni, różu, żółci.

Hiacynt:

  • nie toleruje wody na żarówce
  • potrzebuje odpowiednio zorganizowanego okresu odpoczynku
  • na nieodpowiednie warunki przetrzymywania reaguje deformacją szypułki

Bromelia
Tropikalna, ale zaskakująco mało wymagająca roślina. Liście zebrane są w lejkowatą rozetę na krótkiej łodydze. Są cienkie, ale dość twarde w dotyku.

Kwiatostan bromelii – jaskrawoczerwone, żółte, bordowe lub fioletowe „pióro”. Kwitnienie trwa 7-8 miesięcy, po czym powstają miniaturowe „dziecięce” rozety. Sama roślina umiera.

Bromelia:

  • uwielbia wysoką wilgotność
  • nie zakwitnie, jeśli doniczka będzie zbyt obszerna
  • preferuje opatrunek dolistny