Doniczki w domu
Doniczki i osłonki ceramiczne Doniczki i osłonki ceramiczne
Doniczki z ceramiki cieszą się popularnością ze względu na funkcjonalność oraz walory estetyczne Doniczki i osłonki ceramiczne

doniczki ceramiczne

Wybierając doniczkę, kupujący często decydują się na ceramikę. Materiał ten jest trwały, wytrzymały i estetyczny. Ceramiczne doniczki różnią się rozmiarem, kształtem, wyglądem, więc jeśli chcesz, możesz wybrać idealną opcję do każdego wnętrza.

Najtańsze doniczki ceramiczne są wykonane ze zwykłej gliny i wypalane. Mają porowatą strukturę, nie są szkliwione i polecane są do uprawy zieleniny lub podobnych roślin w mieszkaniu. Bardziej złożone typy donic ceramicznych są wykonane z gliny z innymi składnikami dla większej wytrzymałości. Wypalane są w wyższych temperaturach i z reguły szkliwione na wierzchu.

Donice ceramiczne mają swoje pozytywne i negatywne strony, które wpływają na ich wybór i przeznaczenie.


doniczka ceramiczna

W czystej postaci glina i inne dodatki mineralne są naturalne i nie wpływają niekorzystnie zarówno na roślinność, jak i na ludzi. Ich produkcja i późniejsza utylizacja nie szkodzi środowisku naturalnemu.
To właśnie pory, choć niewidoczne gołym okiem, mają pozytywny wpływ na wzrost i rozwój posadzonej w nich rośliny. Przepływające przez nie powietrze nasyca tkanki roślinne tlenem, pomaga odparować nadmiar wilgoci, zapobiegając stagnacji. Innymi słowy, taki materiał oddycha.

Ceramika dobrze zatrzymuje ciepło. W czasie upałów doniczka ochroni glebę przed wysychaniem i zachowa chłód.
Wyroby ceramiczne są dość ciężkie. To zapewnia im stabilność. Uszkodzenie może być spowodowane tylko upadkiem z wysokości lub mocnym uderzeniem. Ponieważ takie przypadki są dosyć rzadkie, ceramika jest uważana za materiał trwały, nie boi się wody, przegrzania i ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Terakotowe donice mogą nawet stać w ogrodzie i warunki atmosferyczne nie mają na nie żadnego wpływu.

Wszystkie produkty ceramiczne mają reprezentacyjny wygląd. W przeszłości mogli sobie na nie pozwolić tylko ludzie zamożni. Każdy naturalny materiał wygląda lepiej niż syntetyczny. Z tego powodu ceramika jest często wykorzystywana do wykonywania donic, a jej główną funkcją jest dekoracyjność.

Obecność porów w wyrobach nieszkliwionych, choć jest to cecha pozytywna, ma jednak swoje wady. Ona nie jest odpowiednia dla wszystkich roślin.

Te, których korzenie są wrażliwe na wahania temperatury, mogą zachorować. Dotyczy to na przykład storczyków.

A przy stale niskiej temperaturze w pomieszczeniu korzenie nawet bezpretensjonalnej rośliny mogą zamarznąć.

Należy również wziąć pod uwagę, że przez pory woda może wypłukiwać z materiału niezbyt przydatne substancje.
Pozostawiając plamy na przedniej stronie doniczki, których całkowite pozbycie się jest prawie niemożliwe.
Kolejną wadą jest ich koszt. Proste modele gliniane są tańsze. Produkty z glazurą są mniej dostępne. Koszt jest częściowo uzasadniony ich trwałością.

Kształty i rozmiary

Doniczki ceramiczne można formować lub odlewać za pomocą form. W postaci płynnej masa gliny może przybierać niemal dowolny kształt. Masowa produkcja za pomocą gotowych form nieco ogranicza ten proces. Najczęściej można znaleźć:

  • zaokrąglone (w tym owalne i półokrągłe);
  • kwadratowe lub prostokątne.

Uważa się, że najbardziej odpowiedni jest kształt okrągły, lekko zwężający się ku podstawie. Rozkład wody jest więc bardziej równomierny niż w prostokątnych.

Wymiary doniczki ceramicznej na kwiaty zależą również od jej umiejscowienia.

Pulpit. Można to warunkowo nazwać umieszczeniem na dowolnym meblu lub parapecie. W tym przypadku rozmiar zależy od niezawodności powierzchni. Powierzchnia nie może być nachylona ani śliska.

Ściana. Mocowany do ściany za pomocą twardych i miękkich wieszaków. W takim przypadku ważne jest, aby nie zapomnieć o odpływie wody. Waga i rozmiar muszą odpowiadać obciążeniu, jakie może wytrzymać łącznik.

Piętro. Tutaj możesz umieścić zarówno małe doniczki – za pomocą stojaków, jak i nieporęczne modele, które są instalowane bezpośrednio na podłodze.

Zwróć uwagę na proporcje doniczki – jej wysokość powinna być równa średnicy górnego koła. Średnica góry nie może być większa niż jedna trzecia szersza niż dół. W przeciwnym razie pula może być niestabilna. Na stabilność wpływają również wymiary samej rośliny w miarę jej wzrostu.

Istnieje zasada, zgodnie z którą wysokość doniczki nie może być mniejsza niż jedna trzecia wysokości rośliny lub większa niż ta wartość. Ale większość z nich nie potrzebuje aż tak dużo miejsca.

Wygląd (dizajn)

Wygląd donicy ceramicznej w dużej mierze zależy od posadzonej w niej roślinności. Niepozorna zieleń o niewielkich rozmiarach będzie pasować do jasnych kolorów i nietypowych kształtów. W przypadku rośliny z kwiatami doniczka powinna być gładka, bez wypukłości i połysku. W końcu jej głównym zadaniem jest podkreślenie piękna kwiatu.

Najczęściej kolor nieszkliwionych doniczek waha się od czerwonego do brązowego, z różnymi odcieniami. Rzadsze odmiany gliny dają białe, szare lub ciemnobrązowe (bliższe czerni) kolory pojemników na kwiaty. Wszystkie naturalne kolory prezentują się dyskretnie i będą pasować do każdego wnętrza, zwłaszcza te utrzymane w stylu etnicznym lub eko. Mogą być gładkie lub wytłaczane. Najprostszym dekorem są rowki i kropki. Bardziej złożone – wypukłe motywy kwiatowe, napisy itp.

Jak wybrać?

Wybór donicy ceramicznej tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Najpierw musisz określić, do czego jej potrzebujesz. Tymczasowa opcja (na przykład transport lub kiełkowanie nasion) może być najłatwiejsza. W przypadku pojemników na kwiaty do stałego użytku obowiązują zupełnie inne wymagania. Przede wszystkim musisz pomyśleć o wygodzie kwiatu, a dopiero potem ocenić walory estetyczne. A jeśli te dwa punkty Ci odpowiadają, znalazłeś idealną opcję.

Zwróć większą uwagę na następujące punkty:

  • Jeśli ważna jest porowatość donicy, sprawdzenie tej cechy jest dość proste. Jeśli ściany wchłaniają wodę, to jest odpowiednia. Objętość doniczki powinna być wystarczająca do wygodnego umiejscowienia korzeni rośliny. Nie powinieneś od razu wybierać dużej, lepiej przesadzić ją kilka razy, gdy rośnie. Zgodnie z kształtem systemu korzeniowego wybiera się głębokość i szerokość doniczki – wydłużoną lub niską, szeroką lub wąską.
  • Idealnie dno powinno być płaskie lub z pewnym wybrzuszeniem pośrodku, aby woda lepiej spływała. Jeśli jest kilka otworów, musisz je sam wykończyć. Aby zapobiec pękaniu ceramiki, potrzebne są specjalne narzędzia.
  • Następnie powinieneś sprawdzić samą doniczkę – ściany powinny być równe, bez pęknięć i wiórów. Zwróć uwagę na zewnętrzną stronę – nieregularności w kolorze mogą wskazywać na zamalowane wady. Po postawieniu na płaskiej powierzchni nie powinna się chwiać.
  • Palety są często sprzedawane oddzielnie. Palety powinny mieć występy, aby zapewnić pewną odległość między nimi a doniczką. Jeśli nie ma występów, można użyć płaskich kamyków.

Kupując doniczkę pod konkretną roślinę, należy wcześniej zapoznać się z informacjami na jej temat. Na przykład sukulenty potrzebują bardzo małych glinianych doniczek. Bonsai należy sadzić w pojemnikach o średniej głębokości, ale szerokich. Objętość doniczki jest ważna dla najbardziej kapryśnych storczyków – nadmiar gleby ze stagnacją wilgoci może prowadzić do chorób. Są przesadzane w miarę wzrostu korzeni, w nieco większych pojemnikach z lukrem. Cebula nie potrzebuje dużo miejsca, nawet jeśli jest sadzona w grupach, ale ważny jest dobry system odwadniający.

Do pojemników można dokupić zestaw do sadzenia – niezbędne narzędzia, ziemię o żądanym składzie, nawozy i materiał drenażowy (w postaci okrągłych kamyków). Po zakupie produkty doniczkowe należy całkowicie namoczyć w wodzie na kilka godzin. Te wcześniej używane muszą być dobrze oczyszczone z ziemi – można do tego użyć pędzla lub gąbki. W przypadku domowych detergentów preferowany jest roztwór sody. Jeśli w glebie była pleśń, pojemniki można ugotować – nie wpłynie to na nie w żaden sposób, ponieważ wszyscy przechodzą przez wypalanie.